Automatické železničné priecestie so zvukom

   Jedná sa o automatické železničné priecestie bez závor so zvukovým výstupom
s plne automatickým alebo manuálnym ovládaním.


Možnosti priecestia:




Popis:
   Celé zariadenie obsluhuje moderný procesor PIC16F1705, ktorý má všetky potrebné periférie pre funkciu priecestia. Tým sa celkové zapojenie značne zjednoduší, takže pri troške šikovnosti si priecestie zostrojí aj začiatočník. Po zapnutí napájacieho napätia bliká biela LED (výstup S1-4, S2-4). Zatlačením tlačítka TL sa aktivuje manuálne ovládanie. Striedavo začnú blikať červené LED (výstupy S1-2, S1-3, S2-2, S2-3) a aktivuje sa zvuk (výstup REPRO). Opätovným zatlačením sa opäť rozbliká biela LED a vypne sa zvuk. Periodicky sa kontrolujú koľajové snímače pripojené na X1-3 a X1-4. Po aktivovaní jedného zo snímačov prechodom vlaku sa zapne svetelná a zvuková výstraha a zároveň sa začne periodicky snímať snímač umiestnený na priecestí (X1-2). Po prechode vlaku cez tento snímač sa ukončí zvuková výstraha a začne blikať biele svetlo. Ak sa z nejakého dôvodu vlak nedostane na priecestie (neaktivuje sa snímač umiestnený na priecestí (X1-2)) tak sa po 70 sekundách železničné priecestie prepne a začne blikať biela LED.


Konštrukčné pripomienky:
   Veľkosť obojstranného plošného spoja je 46mm x 30mm. Reproduktor je ľubovolný s impedanciou 32Ω poprípade 16Ω. Hlasitosť sa nastaví skusmo zmenou odporov R8 a R9. Odpory by mali mať rovnakú hodnotu kôli rovnomernému rozloženiu záťaže operačných zosilovačov v procesore. Odpory R1 a R5 sú ochranné a ich hodnota nemusí byť dodržaná. Pri napájaní zariadenia z kolají DCC je možné snímať polohu vlaku pomocou kolaje s kontaktom (napr. Tillig 83159, Roco 61117) a nie je nutné použiť optické snnímače. V tomto prípade netreba osadiť R1. Kontakty X1-1 a X1-5 slúžia na napájanie optických alebo iných snímačov. Pri analógovej prevádzke je potrebné použiť optické alebo magnetické snímače a vhodný zdroj napätia (9-16V~, 100mA). Odpory R8-R13 je možné upraviť podľa typu použitých LED diód.

Procesor je možné naprogramovať pred osadením alebo sa dá naprogramovať priamo počas prevádzky cez konektor PRG napríklad pomocou PICPgm. Zvuk nahratý v procesore je pre priecestie AŽD 71 (príklad YouTube).




Stiahnuť : Schéma zapojenia a plošný spoj eagle7 + program do procesora PIC16F1705

                © 2015     " Peter Ližica "                   •                   všetky práva vyhradené                   •                   E-Mail: info@digitrains.eu