Železničné priecestie je ovládané procesorom atmel 2051.Je plne automatické. Ovládanie je možné aj ručne pomocou tlačidka "TL". Pri automatickej prevádzke súprava zopne kontakt K1 (K2), blikajú striedavo výstražné červené svetlá(LED), zároveň zhasne biele svetlo a optosnímač umiestnený na železničnom priecestí začne snímať príchod súpravy. Po štyroch alebo šiestich sekundách(jumper J1 - čas záleží na maximálnej rýchlosi súprav, dĺžke súprav, modelovej mierke, vzdialenosti kontaktov K1 a K2 od železničného priecestia) sa zavrú závory. Keď začiatok súpravy prejde cez optozávoru, začne sa snímať koniec súpravy (optosnímač sa zopne). K zopnutiu optosnímača dochádza po každom vagóne (medzi vagónmi sú medzery), tak že by sa závory otvorili hneď po prechode lokomotívy. Preto je oneskorenie nadstavené na 3 sekundy, teda ak je optokontakt zopnutý viac ako 3 sekundy, závory sa otvoria a začne blikať biele svetlo. Je výhodnejšie umiestniť optosúčiastky v čo najmenšom uhle oprot osi koľajnice a do takej výšky, aby najnižší vagón optosnímač zatienil. Ak sú na všetkych vagónoch použité kovové kolieska, je možné optosnímač nahradiť konaktom. Snímanie kontaktov "K1" a "K2" je hneď po zatvorení závor zablokované na dvojnásobný čas potrebný na prechod od kontaktu K1 (K2) po optosnímač kôli tomu, aby súprava opäť nezatvorila závory po prechode kontaktom K2 (K1). Po uplynutí tohto času sú závory v pohotovostnom stave a bliká biele svetlo.
Pri klasickej prevádzke všeko funguje tak ako v skutočnosti( začnú blikať výstražné červené svetlá,po čase sa zavrú závory a po prejdení súpravy sa 2-3 sekundách závory utvoria). Môžu nastať situácie, kde treba použiť ručné ovládanie - napríklad zmena rýchlosti. Dlhšie zastavenie súpravy, zmena smeru jazdy súpravy v úseku mezi konaktami "K1" a "K2". Na to slúži tlačidko TL (zatvorenie - otvorenie). Zároveň je kôli elektromagnetickým závorám v programe zabudovaná ochrana, ktorá je nadstavená na 50 sekúnd (potom sa závory same otvoria a sú v pohotovostnom stave.
Schéma zapojenia a program do procesora je v sekcii "Elektronika".
Na voľnej trati je malá pravdepodobnosť, že nastanú nejaké nepredvídané situácie, preto je možné zapojenie zjednodušiť - vypustiť ručné ovládanie (TL), nadstavenie oneskorenia zavretia závor(J1) a kontrolnú signaližáciu. Celé zapojenie sa zjednoduší a dá sa spraviť doslova na kolene.
Po zjednodušení zapojenia sa uvolní na procesore 5 pinov a biele svetlo použije málokto (už je voľných 6 pinov), je možné ovládať dve priecestia.