Verzia 1 - 2007
Verzia 2 - 2011 (aktuálna verzia)
Je to vlastne rovnaké zariadenie ako verzia 1. Jedná sa o pomerne jednoduché a lacné komplexné riešenie digitálneho ovládania ôsmich lokomotív pomocou systému DCC. Zriadenie je umiestnené na dvoch jednostranných plošných spojoch, umiestnených nad sebou.
Prvá časť
: zdroj, booster, command station (bez zmeny oproti verzii 1)
Druhá časť
: ovládací panel (malá zmena na plošnom spoji oproti verzii 1 - navzájom prehodené piny DCC-20 a CLK-19 na konektore X1 kôli pomalému procesoru AT89C2051)
Zapojenie prvej časti je prevzaté s drobnými úpravami v schéme a v programe zo stránok
MERG
(Combined Command Station Booster and Power Supply bc1a). V zdroji je použitý 3ampérový stabilizátor 12V, ktorý plne postačuje na napájanie aj starých BTTB lokomotív. V prípade využitia tohto zariadenia na ovládanie príslušentva (výhybky, semafóry, osvetlenie) je nutné použiť kvalitnejší a silnejší stabilizátor (LM338). Zariadenie je napájané starým transformátorom FZ1 (~16V pre príslušenstvo). Samozrejme, môže byť použitý aj iný zdroj 16 - 20V 3A.
Hlavnou časťou ovládacieho panelu je procesor AT89C2051, ktorý kontoroluje stlačené tlačítka , ovláda LCD displej a simuluje osem ovládačov lokomotív
(
MERG Hand Controller
). Nastavenie sa aktivuje pomocou tlačítka SETUP. Postupným stláčaním tlačítka navolíme poradové číslo ovládača, ktorý chceme nastaviť.
Každý ovládač má teraz 4 funkčné tlačítka. FN0 a FN1 sa aktivujú krátkym zatlačením. FN2 a FN3 sa ativuje minimálne 0,5 sekundovým zatlačením. O tom, aké bolo zatlačené tlačítko informuje displej (napr.: DCC Loco7 Fn3)
Každý funkčný ovládač sa dá nastaviť ako tlačítko (napr.:trúba) , alebo prepínač (napr.: svetlá, motor)
Popis nastavovacích tlačítok pri nastavovaní parametrov dekodéra:
Loco1 F0 - aktivácia / deaktivácia príslušného ovládača
Loco1 F1 - počet rýchlostí lokodekodéra v lokomotíve (14,28,56,128)
Loco2 F0 - nastavenie adresy lokodekodéra v lokomotíve (+)
Loco2 F1 - nastavenie adresy lokodekodéra v lokomotíve (-)
Popis nastavovacích tlačítok pri nastavovaní parametrov dekodéra:
Loco1 F0 - prepínač (S) alebo tlačítko (P) príslušného ovládača - F0
Loco1 F1 - prepínač (S) alebo tlačítko (P) príslušného ovládača - F1
Loco2 F0 - prepínač (S) alebo tlačítko (P) príslušného ovládača - F2
Loco2 F1 - prepínač (S) alebo tlačítko (P) príslušného ovládača - F3
Loco3 F0 - zrušenie nastavovaných parametrov a návratk predchádzajúcum nastaveniam
Loco3 F1 - uloženie nastavených parametrov
Počet stupňov 56 je možné nastaviť pre lokodekodér s 28 rýchlosťami. Vtedy booster vysiela striedavo dve rýchlosti a preto sa javí regulácia rýchlosti plynulejšia - nemusí to fungovať na všetkych dekoderoch.
Konštrukčné pripomienky:
Prepojenie oboch častí je realozované
20 žilovým plochým káblom
. Odpory R7 a R8 slúžia na nastavenie jasu LCD displeja. Trimer R5 slúži na nastavenie citlivosti protiskratovej ochrany. Pri použití troj-ampérového stabilizátora LM78T12 sa odpor R7 (booster) neosadzuje. Tak isto nieje potrebné osadiť IC5, R13, R14. Zariadenie zatial nepodporuje prepojenie s počítačom. Ukazovatele smeru(trojuholníkové LED1 ... LED16) svietia len pri zapnutých ovládačoch. Medený
chladič
je vymontovaný zo starého PC zdroja. Teplota takéhoto, alebo väčšieho chladiča pri plnej prevádzke nepresiahne 50°C, takže do krabičky nie je potrebné vŕtať žiadne vetracie odtvory.
LCD displej netreba osadzovať. zariadenie funguje aj bez neho, avšak nastavenie treba previať naslepo. Všetky súčiastky sa dajú zohnať napríklad v GME.
Stiahnuť : Schémy zapojenia + plošné spoje + programy do procesorov